تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اسپانیایی ها و دو پروژه نو در پاکستان

   WOPeak

   

  تابستان امسال اسپانیایی ها بعد از گذشت 20 سال خیال اجرای برنامه های نو در پاکستان را دارند. هرچهار برنامه شاخص آنها نیز که شامل گشایش مسیر بوده درپاکستان اجرا شده است (گاشربروم 1 سال 1983 جبهه جنوب شرقی،  نانگاپاربات 1984مسیری جدید در دیواره دیامیر، برودپیک 1992 مسیری جدید در قله مرکزی و K2   مسیری فرعی به نام "باسک" به سمت تیغه آبروزی).

  دو برنامه یاد شده شامل تکمیل مسیر مسنر- هنس پیتر در نانگاپاربات توسط فران لاتوره و دیگر همراهان اوست که ملیت های مختلفی دارند، دیگری تراورس و یا صعود دو قله گاشرروم 1 و 2 به صورت متوالی توسط اینوراگی، والخو و زابالزا است. اطلاعات کاملی از برنامه لاتوره در دست نمی باشد اما در باره برنامه دوم موارد زیر بدست آمد:

  تیم سه نفره آلبرتو اینوراگی، خوان والخو و میکل زابالزا از سال 2010 پروژه ای به نام WOP= Walk On Project را آغاز کرده اند که شامل هشت مرحله یا هشت گام به سوی هشت هزارمتر است. WOPeak نام بنیادی است که برای درمان بیماری های عصبی فعالیت می کند و با الهام گرفتن از ورزش کوه نوردی، طریقه دستیابی به قله به صورت گام به گام، مرحله به مرحله، کار تیمی، شکستن موانع، روش جدید، پیشرفت و پیشروی.... به درمان این نوع بیماری می پردازد. این سه کوه نورد در هر مرحله از این پروژه 1000 متر ارتفاع را افزایش داده اند، بدین شکل:

  1- سال 2010 صعود به Gorbeia به ارتفاع 1481 متر در باسک

  2- سال 2010 صعود به La Mesa de Los Tres peys به ارتفاع 2428 متر در اسپانیا

  3- سال 2011 صعود به Taillon به ارتفاع 3144 متر در مرز فرانسه و اسپانیا

  4- سال 2012 صعود به آتشفشان Copacollo به ارتفاع 4835 متر در شیلی

  5- سال 2013 صعود به Condors Nest به ارتفاع 5570 متر در آرژانتین

  6- سال 2014 صعود به پائیجوپیک به ارتفاع 6100 متر و ایجاد مسیری جدید در پاکستان

  7- سال 2015 صعود به چاملانگ به ارتفاع 7319 متر، مسیر ژاپنی ها در نپال

  8- سال 2016 تراورس گاشربروم ها

  اما برنامه امسال آنها به صورت باز اجرا خواهد شد و برای آن سه گزینه انتخاب کرده اند:

  1- تراورس گاشربروم ها به صورت پی در پی بدون برگشت به کمپ اصلی

  2- صعود به گاشربروم یک با ترکیب دو مسیر(مسیر ایتالیایی ها در جبهه شمال غربی و مسیر اسلوونیایی ها در جنوب شرقی)

  3- صعود به گاشربروم دو از طریق مسیر سال 1975 فرانسوی ها که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. این مسیر فقط دو بار توسط کوه نوردان بین المللی (به غیر از اسپانیایی ها) صعود شده.

  صعود پی در پی  گاشربروم ها

  1- سال 1984 رینهولد مسنر و هنس کمرلندر گاشربروم 2 را از مسیر نرمال صعود کردند، از جبهه جنوب شرقی به پایین برگشته و گاشربروم 1 را از مسیر جدید صعود کردند و از جبهه غربی فرود آمدند. یک تراورس کامل بدون برگشت به کمپ اصلی.

  2- در سال 1996 کوه نورد فرانسوی ژان کریستف لافایل گاشربروم 1و2 را در عرض یک هفته صعود کرد ولی صعود او تراورس محسوب نمی شود.(دابل هدر یا صعود پروانه ای = برگشت به کمپ اصلی)

  این تیم سه نفره یک هفته پیش عازم پاکستان شدند تا نگاهی به گاشربروم ها بیندازند و تصمیم بگیرند که کدام گزینه را انتخاب کنند، بستگی به شرایط جوی، امکانات و توان آنها خواهد داشت. هدف تیم در تمامی گزینه ها همراه بردن حداقل تجهیزات، سبک سبکبار، عبور از مسیرهای کم تردد، جستجو برای مسیرهای نو با دشواری بیشتر، عملکردی متعهد و لذت از فعالیت خواهد بود. یک چالش تمام عیار. جان هرانز دریافت کننده جوائز مختلف در فستیوال های کوه نوردی، برای تصویر برداری آنها را همراهی می کند، ماموریت دوم او جمع آوری مطلب برای سومین فیلم مستند WOPeak  می باشد.

  از آنجائیکه اجرای برنامه در ارتفاعات بالا علاوه بر دشواری تنفس در هوای رقیق و تلاش سخت فیزیکی به افت اشتها نیز منجر می شود، قرار شده غذاهای خشک و فریز شده همراه خود داشته باشند مثل پنیر، گوجه فرنگی، زیتون، مغزها و از این قبیل که توسط یک سرآشپز مشهور تهیه خواهد شد. لباسهای آنها نیز منحصر بفرد و دست دوخت خواهد بود، کوهنوردان باید برای تمامی جنبه های شرایط آب و هوایی آماده باشند، دمای شدید، باد شدید و کولاک . در سبک سبکبار کوه نوردان فقط ملزومات ضروری همراه خواهند داشت و با حداقل لباس کمپ اصلی را ترک می کنند. حداقل لباس و یک تکه اضافی در کوله پشتی برای ارتفاعات بالا . اما امکان عازم شدن فقط با یک تکه به دلیل عمل تعریق وجود ندارد، راه حل آن همراه بردن دو تکه لباس با وزن و کیفیت کنترل شده برای ارتفاعات بالا است. تیم تحقیق و توسعه Ternua با استفاده از فن آوری بالا و امکان بازیافت مواد به کار رفته، مبادرت به تولید این لباس ها به صورت دست دوز نموده است. این لباس ها ضد آب نیز هستند و در کارخانه آراسات تولید می شوند. کنترل های دقیق در ساخت آنها دخیل است وبه شکل هر سلول در مواد بکار رفته توجه ویژه شده است. روشی سازگار با محیط زیست.

  J.Vestak

  گاشربروم ها

  این سه کوه نورد رزومه پرباری دارند، پروژه ای که مرحله نهایی آن در حال اجرا است شاید از لحاظ فنی با کارنامه پر و پیمان آنها همخوانی نداشته باشد اما اقدامی است انسان دوستانه در تعامل با بنیادی که برای سلامت روانی بیماران خود فعالیت می کند. فشرده ای از سوابق این کوه نوردان بدین شرح است، با آرزوی موفقیت برای آنها:

  1- آلبرتو اینوراگی، دهمین عضو باشگاه هشت هزارمتری ها .

  2- خوان والخو، 9 صعود هشت هزارمتری، 30 اکسپدیشن در قراقروم، هیمالیا، آند، پاتاگونیا، یوسمیتی و ... به علاوه تراورس گرینلند، میدان برفی پاتاگونیا و قطب شمال به تنهایی.

  3- میکل زابالزا، مربی کوه نوردی، در کارنامه او گشایش مسیر 33 دیواره، صعود به 6 قله هشت هزارمتری و شماری از تلاش های زمستانی وجود دارد.

  barrabes   & desnivel


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 24 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158500
 • بازدید امروز :46952
 • بازدید داخلی :1721
 • کاربران حاضر :66
 • رباتهای جستجوگر:414
 • همه حاضرین :480